Kapat

Saçlarınız Işıl Işıl Parlasın

Saçlarınızı çok sık yıkamayın!
Saçınızı boyadıktan sonra saç renginizi korumak ve boyanın akmasını engellemek istiyorsanız saçınızı çok sık yıkamayın. Haftada iki defa yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer kalın telli saçlara sahipseniz şanslısınız çünkü kalın telli saçlar ince telli saçlara göre az yıkamaya daha dayanıklıdır. İnce telli saçlar daha çabuk yağlandığı ve sönük bir görüntüye ulaştığı için daha sık yıkama gerektirebilir. Daha sık yıkamak da saç boyanızın daha çabuk akmasına sebep olacağı için kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Saçlarınız sık yağlandığı için her gün yıkama ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz ancak unutmamanız gereken bir ayrıntı da saçınızın saç derisinde oluşan yağa ihtiyacı olduğudur. Bu sebeple saçınızı çok sık yıkamayarak hem boyanızın çabuk akmasını engeller hem de doğal yağıyla beslenmesine yardımcı olursunuz. Üstelik yapılan araştırmalarda saç derisindeki yağın tamamından kurtulduğunuzda vücudunuzun yıkayıp arıttığınız yağın eksikliğini telafi etmek için daha fazla yağ salgıladığını göstermektedir. Bu sebeple saçınızı daha az yıkayarak vücudunuzun daha az yağ üretmesine yardımcı olabilirsiniz. Kuru şampuanınız yoksa bebe pudrasından da yararlanabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın!
Sıcak su boyanın saçtan ayrılma sürecini hızlandırır. Bu sebeple saçınızın yıkarken ve durularken soğuk ya da dayanabileceğiniz soğuklukta ılık su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su boyanın daha hızlı akmasını sağladığı gibi, saç derisine ve saç yapınıza da zarar verebilir.

Saç tipinize ve boyanıza uygun ürünler seçin!
Saçlarınızı boyadıktan sonra mutlaka boyalı saçlara özel şampuan ve kremler kullanın. Gün geçtikçe kozmetik ürünlerinin çeşitliliğinin artması bu konuda oldukça rahat hareket etmenizi sağlıyor. Saç renginize ve saç tipinize göre üretilen farklı şampuanlar mevcut. Bu tür ürünleri tercih ederek boyanızın akma süresini geciktirebilir ve saç renginizin canlılığını koruyabilirsiniz.

Denize ve havuza girerken bone kullanın!
Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin. Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın.
Eğer bone kullanmamakta ısrarcı iseniz denize ve havuza girmeden önce mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın. Bu gibi durumlar için saç rengini koruyan ürünler kozmetik marketlerde mevcuttur.

Saçınızın boyattıktan sonra 2 – 3 gün yıkamayın!
Saçınızı boyattıktan sonra bir sonraki yıkamaya geçmek için aradan 2 – 3 gün geçmesini bekleyin. Geçen bu sürede saç renginizin oturmasını sağladıktan sonra tekrar yıkamaya geçin. Yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi boya sonrası durulama işleminde yarı yarıya sulandırılmış üzüm sirkesi kullanın.

Saç bakımınızı ihmal etmeyin!
Saç açma ve boyamada eskilere nazaran daha az yıpratıcı yöntemler ortaya çıksa da her bir işlemin sonunda saçlarınızın biraz daha yıprandığı inkâr edilemez bir gerçek. Hem saç sağlığınızı korumak hem de boyanızın çabuk akmasını engellemek için buna özel hazırlanmış ürünlerde bakım yapmayı ihmal etmeyin. Haftada 2 -3 kez saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra mutlaka uygun bir maske ile rengin sabitlenmesine yardımcı olun ve saç bakımınızı yapın.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir