Kapat

Cilt Bakımı Ve Püf Noktaları

Cilt bakımı oldukça fazla ayrıntı içeren bir bakım türüdür. Yanlış cilt bakım ürünleri ve uygulamaları cildinizi bozabilir. Ürün ve uygulama tercihinde bulunmadan önce mutlaka cilt tipinizi öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Cildiniz yağlı ya da kuru olsun mutlaka neme ihtiyaç duymaktadır. Peki, hangi cilt tipine hangi bakım rutini uygulanmalı?

Yağlı Cilt Tipine Nasıl Bakım Yapılmalıdır?
Yağlı ciltlerin günlük bakımını yaparken temizlemek için su ve sabundan faydalanmalısınız. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabun seçenekleri ise tam size uygun olanlardır. Kükürtlü sabun mevcutta bulunan sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Her ne kadar cildiniz yağlı da olsa yine neme ihtiyac duymaktadır. Bu nedenle cildinize uygun nemlendirici seçip mutlaka kullanmalısınız.
Nem oranı az olan nemlendiricileri seçmelisiniz. Yine yağlı ciltler siyah nokta ve sivilce oluşumuna oldukça uygundur. Önce mevcutta bulunan sivilce ve siyah noktalara yönelik cilt bakımı yapıp sonrasında oluşumunu önleyecek ürünlerden yararlanmalısınız. Özellikle siyah noktalar için kullanacağınız bir peeling size yardımcı olacak ve işinize yarayacaktır. Burada şuna dikkat etmek gerekir sivilceler iltihaplı ise peeling sivilceyi dağıtacağından ters etki edebilir.

Kuru Cilt Tipine Nasıl Bakım Yapılmalıdır?
Kuru ciltlerin günlük bakımına gelince kuru ciltler en hassas cil tiplerinden biridir. Yaşlılık belirtilerini çok kolay göstermektedir bu nedenle kuru ciltlerde cilt bakımı oldukça dikkat ister. Temizliğinde yağlı ciltlerin aksine sabun kullanılmamalıdır. Sabun kuru cildi daha da kurutacaktır. Onun yerine temizleyici kremler tercih edilmelidir. Kremli yapıda temizleyicileri seçmelisiniz çünkü bu tür temizleyiciler cilt temizliğini yaparken nem oranını da korumaya yardımcı olur. Yine sıcak su ile yıkamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Ilık su her zaman en doğru tercihtir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir