Zone Diyeti

0
180

Zone Diyeti
Zone diyeti kilo vermek yani zayıflamak için kullanılan bir diyettir. Doktor Barry Sears tarafından geliştirilen bir diyettir. Bu diyetin en önemli özelliği sağlığımızı bozmuyor. Ve de aç kalmadan diyeti uyguluyoruz. Zone diyetinde aslında vücudumuzu kandırıyoruz. Nasıl aldığımız, kullandığımız ilaçların önemli ve tedavi amaçlı olduğunu düşünürsek yediğimiz besinlerinde tedavi amaçlı olduğu düşüncesi yatmaktadır. Örnek verecek olursak makarnayı çok sevdiğimizi düşünelim ve makarna yediğimizde kilo aldığımızı düşünelim, bu sebepten elma, armut gibi meyvelerinde karbonhidrat bakımından zengin olduğunu ve meyveleri de makarna gibi çok sevdiğimizi düşünüp yiyoruz. Ve hem kilo almamış olacağız hem de sağlıklı besinleri tüketmiş olacağız.

Bu şekilde besin tükettiğimizde ise sağlığımızı da korumuş oluyoruz. Yani vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve protein dengesini korumuş oluyoruz. Zoen diyetinin iki altın kuralı vardır. Bu altın kuralları uyguladığımızda diyetimiz amacına ulaşmış olur. Yani amacımız olan kilo verme gerçekleşmiş olacak.

Altın kuralımızın birincisi “su en iyi dostumuz, en iyi arkadaşımızdır. ”İkinci altın kuralımız ise “Şeker ise bizim en büyük düşmanımızdır. Tabi Zone Diyeti sadece bu iki kuralla sabit değil. Diğer kurallar ise; Aç kalmak kesinlikle yasak, egzersiz çok önemli.

Tabi bunların yanında yediğimiz yemekler haddinden gereğinden fazla olmayacak ve vücut dengesini korumak için yağ, protein ve karbonhidrat dengeleri eşit olacak şekilde olacak. Zone menüsü hazırlayarak diyetimizi daha keyifli hale getirebiliriz. Tabağımızı üç eşit parçaya bölüyoruz. Böldüğümüz eşit iki parçaya karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler koyuyoruz ve geri kalan bölüme ise protein ağırlıklı yiyecek koyuyoruz. Ve üstüne ise bir miktar doymamış yağ döküyoruz.

Cevap Ver: