Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

0
151

Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzümüzde oluşan lekeler kısacası cilt lekeleri hemen hemen her yaşta kişinin karşılaşabileceği bir problemdir. Yüzde oluşan lekeler özellikle de yaz aylarında daha da belirgin hale gelmektedirler. Tabi ki lekeden söz ederken aklımıza sadece güneş lekeleri gelmemeli. Sivilce lekesi, çiller, yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler, doğuştan gelen lekeler olabilir.

Yüzdeki, ciltteki lekeleri giderebilmek için öncelikle sorunun nedeni araştırılmalıdır. Lekelere neden olan problem belirlenirse sorunun giderilmesi için uygun yöntem seçilebilir. Cildimiz de ki renk farklılaşması yani melanin pigmentinin ciltte birikmesi ve fazlalaşması cilt lekelerine neden olmaktadır. Yüzümüzdeki lekelerin sebebi aşırı derecede güneşe maruz kalmak, kalıtsal faktörler, bazı kimyasal içerikler ve yediğimiz bazı yiyeceklerdir. Bu gibi birçok faktöre karşı dikkatli olmalı ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Yüzdeki lekeleri giderebilmek için bazıları medikal bazıları da maske ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Yüzdeki lekelerin giderilmesinde basit ve etkili yöntemlerden biri de asit içeren sirke gibi ürünler kullanılabilir.

Sirke, limon gibi ürünler sivilcelerin kurutulmasında doğal ve etkili bir yöntemdir. Kimyasal peelingler bulunmaktadır lekelerin giderilmesinde fakat kullanırken çok dikkatli olmak gerekir çünkü ölü derinin üst deriden soyulması anlayışıdır peeling ve bu da ciltte yanma ve kızarmalara neden olabilir. Yüzdeki lekelerin giderilmesinde uygulanacak diğer bir yöntem de lazer uygulamasıdır. Bu yöntemin de bazı yan etkileri bulunmaktadır deride soyulmalar, kızarmalar ve yanmalar gibi. En uygun yöntemlerden biri de lekeler için eczanelerde satılan kremlerdir. Bu gibi yöntemlerin yanında vücudumuza alacağımız vitaminler yani yediğimiz şeyler de önemlidir ve dikkat edilmelidir.Cildimiz bizim için değerli ona iyi bakmalıyız.

 

Cevap Ver: