Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

0
197

Yüz şekline göre saç modeli tasarlamak çok ciddi ve önemli bir iştir. Çünkü olduğunuzdan daha genç, daha güzel yada daha zayıf gözükmek ya da bunların tam tersi şeklinde bir görünüm sağlamak bizim elimizdedir. Bunu sağlamanın en önemli kriterlerinden biri de saç modeli ve hatta saç rengidir. Günümüzde bu işi kuaförler, estetik uzmanları vb. kişiler layığı ile yapmaktadır. Ancak minik tüyolar ile bu estetikli görüşü bizler de kazanabiliriz.

 

Yüz şekliniz yuvarlaksa,kat kat bir saç kesimi en makul olanıdır. Kat verilmiş saçların önlerine hafif perçem (asla tam kakül değil) ve yanlardan yanaklara doğru uzayan, öne bırakılmış kısa kesim saçlar yüzün yuvarlaklığını keser, yüz şeklini yumuşatarak daha ovalimsi bir görüntüye sokar. Kısa kesim kullanmamanın dışında uzun saç düşünülürse de, kesinlikle düz ortadan ayrık ve yüzün iki tarafından inen saçlar şeklinde kullanılmalıdır. Düz ve uzun saçlar, yuvarlak yüzü iki yandan keseceği için, daha uzun bir görünüm sağlayacak ve estetik olarak çok daha güzel görünecektir.

 

Yüz şekliniz uzun ve köşeliyse ilk başta yapılması gereken kakül kesimli bir saç modeline dönmektir. Saç uzun yada kısa kullanılsın, kakül, uzun yüzü keseceğinden çok daha hoş bir görüntü arz eder. Uzun ve köşeli yüzlerde kakül dışında, kısa küt kesim de kullanılabilecek doğru modellerdendir.

 

Son olarak yüz şekline göre saç modelleri düşünüldüğünde son grup üçgen yüzlerdir. Üçgen yüzlerde saçı arkaya tarayarak yüzü açıkta bırakmak yada arkadan topuz, at kuyruğu gibi saç modellerini kullanmak en doğru yöntemlerdendir. Üçgen yüzlerde yandan kakül de kullanmak tercih edilen modellerdendir.

Cevap Ver: