Yıpranmış Saçlar İçin Bitkisel Maske Bakımı

0
140

Yıpranmış Saçlar İçin Bitkisel Maske Bakımı

Bakımlı olmak denilince akla tepeden tırnağa bakımlı bir bayan gelir. Tabi ki de bakımlı bir bayanda dikkat çekecek ilk husus saçlardır. Kaşlar, tırnaklar, cilt ne kadar önemli ise saç bakımı da bir o kadar önemlidir fakat hiç biri saç bakımı kadar zorlu değildir. Çünkü saç çok narindir yıkadığımızda kurutmak için havlu kullandığımızda bile saçlarımız kırılabilir. Bu yüzden saçlar için özel ve sık sık bakım gerekir. Bu hassasiyetteki saçlarımızın da bakım yapılırken kullandığımız ürünler doğal ve bitkisel olmalıdır. Ayrıca yapılacak maskenin de saç tipinize uygun olması gerekmektedir.

Saç tipleri normal, kuru, ince ve yağlı olarak dörde ayrılır. Özellikle kuru saçlar kullanılan ısı verici aletlerin verdiği zararla saç derisindeki yağ bezelerinin hırpalanmasıyla oluşur. Zedelenen yağ bezeleri yağ üretimini yapmaz ve saçlar kuru kalır. Yağlı saçlar için ise tam tersidir. Bu yüzden yıpranmış saçlar için bitkisel maske bakımı saçlar için kurtarıcı niteliktedir. Bitkisel maskelerin temelini oluşturan şey bitkisel yağlardır.

Bitkisel yağlar özellikle karıştırılarak uygulandığında oldukça yararlıdır. Bu yağlara örnek vermek gerekirse yılan yağı, Hint yağı, kakao yağı, zeytinyağı ve badem yağıdır. Tabi ki de bu yağları başlı başına kullanmak pekte yararlı olmaz. Bu yağları kullanırken buna ek olarak yumurta sarısı, limon suyu, sirke gibi ürünlerle takviye yapılır.

Cevap Ver: