Yılbaşında Yapılmaması Gerekenler

0
140

YILI GÖSTEREN SAAT

Selam size; Bir saat düşünün; mili haftaları, yelkovanı ayları, akrebi yılları gösteren bir saat… Yaşınız kaç bilmiyorum ama eğer ileri bir yaşta iseniz geçen ömrünüze dönüp baktığınızda sanki her bir yıl bir saat kadar kısa bir zaman dilimi olarak akıp gitmiş. Geleceğe baktığınızda ömrünüzün kaç saat (yıl) kaldığını tam kestiremezsiniz fakat zamanın kesinlikle lehinize değil de aleyhinize işlediğini, dağdan yuvarlanan birtaş gibi hızlı bir şekilde geçtiğini farkedersiniz.

Geçen her yılın ömrümüzden çaldığını, eğer faydalı işler yapmamışsak arkamızda silinmez izler, iyileşmez yaralar bıraktığını derk etmek düşünen bir insan için zor olmasa gerek. Evet, yaşadıklarımız ya bize bir “OH” ya da bir “AH” çektirir. Bu tamamen geçirdiğimiz her biri bir saat hükmünde olan yıllarımızın bize kazandırdıkları ya da kaybettirdikleri ile alakalıdır.

Yıllık saatimize baktığımızda mil.yelkovan ve akrebin on ikide buluşmalarına az kaldı. Bu buluşma kiminde hüzün, kiminde sevinç, kiminde burukluk, kiminde yeni sorunlarla karşılaşma, kiminde yeni bir başlangıç… sebebi olarak kabul edilir.

Çevremize baktığımızda insanların çoğunun bir telaş içinde olduğunu görürüz. Piyango sırasında bekleyenler, alış veriş çılgınlığına başlayanlar, tatil için rezervasyon yapanlar, ev partisi düzenlemeyi planlayanlar… Her kes yılbaşında yapılması gerekenleri araştırıp duruyor. Kimse yılbaşında yapılmaması gerekenler nelerdir aklının ucundan bile geçirmiyor.

Bence yılbaşında yapılmaması gerekenler nelerdir diye düşünüldüğünde; ilk olarak fazla beklenti içinde olunmamalı, insan kendisine ve başkasına zararı dokunacak her türlü taşkınlıktan kaçınmalıdır. Vesselem…

Yılbaşında kendinizi bir muhasebeye çekmeniz dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Cevap Ver: