Saç Boyatmak Abdest Almaya Engel Mi?

0
146

Saç Boyatmak Abdest Almaya Engel Mi?

Saç boyatmak son zamanların favori işlemlerinden biridir. Saçının rengini sevmeyen, yenilik isteyen, yaşlı gözükmek istemeyen, saçının beyazlamasını sevmeyen vs. başka nedenlerden dolayı saç boyatma işlemi günümüzde çok fazla yapılmaktadır. Fakat bu işlemi yaparken bazı şüphe duyucu durumlar ortaya çıkabilir. Bunların başında da saç boyatmanın abdest almaya ve namaza engel olup olmadığı gelmektedir. Bu konuda başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere çok sayıda fetva verilmiş ve yorum yapılmıştır. Bizler de bu konuda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Hocamızın görüşlerini sizlerle paylaşmak istedik. Bu makalede Nihat Hatipoğlu’nun bu konudaki görüşlerinizi sizlerin huzurunuza sunmuş bulunmaktayız.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Hocamız bu konuda şu görüşleri bildirmektedir. Nihat Hatipoğlu’na göre saç boyatmak abdest almaya ve namaz kılmaya engel olmamaktadır. Çünkü abdest alırken saça yapılan mest ve yıkama saçın dipleri için olmaktadır ve bundan dolayı saç boyatmanın abdest almaya engel olmayacağını belirtiyor. Aynı zamanda saç boyatmanın abdest almaya engel olmadığından namaz kılmaya da engel olmadığını söylüyor.

Nihat Hatipoğlu bu konuda siyahtan uzak durulmasını da söylüyor. Peygamber Efendimizin başından geçen bir olaydan örnek veren hocamız aynen şöyle söylüyor: “ Peygamberimiz yaşlı bir adam görüyor ve şöyle buyuruyor : “Onu boyatın fakat siyahtan uzak durun. Çünkü siyah yaratılışın rengidir.”

             Nihat Hatipoğlu’da bu olaylar sonucunda saç boyatmanın abdest almaya engel olmadığını söylüyor.

Cevap Ver: