Saç Boyası Abdest Geçirir Mi?

0
172

Saç Boyası Abdest Geçirir Mi?

İslam dinine göre manevi temizlik abdestten geçer. Abdest temiz olmak için alınır ve insana ruhen bir huzur kazandırdığı görülür. Manevi temizliklerimizin farklı çeşitleri mevcuttur. Bunlar gusül ve namaz abdestleridir. İki abdest de farklı sebeplerden dolayı ya alınabilir, ya da alınamaz. Alınmayacağı ve alınabileceği belirli olan bazı durumlar vardır. Örneğin gusül abdestini almamız gereken bir husus varsa, almamızı engelleyecek ve engellemeyecek hususlar da vardır. Bu konuda yöneltilen sorulardan bir tanesi ise “saç boyası abdest geçirir mi?” sorusudur. Saç boyasının içinde abdesti geçirecek ve geçirmeyecek çok önemli ayrıntılar, çok önemli noktalar da vardır.

Saç boyanızı yaptıktan sonra abdestin geçtiğini düşünüyorsanız öncelikle ayrıntılarını tespit ediniz. Mesela kullandığınız boya farklı bir tabaka oluşturuyor mu yoksa oluşturmuyor mu? Bunun tespitlerini yapmak hayati önem taşır. Çünkü iki farklı durum da iki farklı sonuca yol açar.  Kullanmış olduğunuz saç boyası derinizde farklı bir tabaka oluşturuyorsa abdest geçirmez. Çünkü abdest bedeninizde belirlenen bölgede %100 oranında su gitmesini sağlar. Yeni bir tabaka oluşumunda da belirlenen bölgeye%100 oranında su gitmez, dolayısıyla abdest de geçirmez. Bunun yanı sıra saç ekimi gibi olayların sonucu da abdestin geçmemesi sonucunu doğurur.

Ama Kullanmış olduğunuz saç boyası derinizde farklı bir tabaka oluşturmuyorsa abdeste engel olmaz. Çünkü yeni bir tabaka oluşturmaması abdeste mani olmaz. Bu durumda kullanmış olduğunuz saç boyaları, jöle gibi yalnızca saçın görünümünü değiştiren içerikler abdeste engel olmamaktadır. Bunun bilincine varmak içinse önemli bir çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Cevap Ver: