Sabır Etmek (Sabretmek) Gerek Bazen

0
159

Sabır Etmek (Sabretmek) Gerek Bazen

Sabır taşı ya da peygamber sabrı gibi terimler çok sabırlı olan kimseler için kullanılmaktadır. Bu tür kullanımlar bu kimselerin sabırlarını kutlamak ve genelde şaşkınlığı dile getirmek amaçlı kullanıla da bilinir. Sabır etmek büyük bir erdemlik gerektirmektedir. Olaylara biraz daha soğukkanlı yaklaşmak gerekir. Ve ayrıca yanı sıra empati yaparak yani kendini karşındaki kim olursa olsun küçük büyük fark etmeden onun yerine koyarak ve affetme duygunuzu kullanarak sabır gücünüzü geliştirebilirsiniz.

Sabır etmek, herkesin yapabileceği kolay bir eylem değildir. Yani kısacası dile kolay icraatta zordur. Olaylara yaklaşımda ya da en sinir olduğunuz anlarda bile tüm soğukkanlılığınızı konuşturmanız gerekir. Soğukkanlılık dememizden kastımız, sanki olan o herhangi yaşanmışlıktan etkilenilmemiş ve hiç canınızı yakmamış gibi davranabilmektir. Bu eylemi gerçekleştirmeyi her bünye kaldıramayabilir. Bu sebeple bir kez denedikten sonra baktınız ki içinizde tutamıyorsunuz bunu yansıtmalısınız.

Sabır etmek her insanın bünyesinde yer etmez. Bu sebeple geri tepebilir ve sizi olumlu yönde etkilemekten çok zarara uğratabilir. Kesinlikle belirtmeliyiz ki bünyenizin ve bedeninizin kaldıramayacağı ya da sarsacağı eylem ve durumları denememeli ve yapmamalısınız. Sabır etmek yerinde ve gerektiği zamanlarda kullanıldığı takdirde olayların çözülmesine ve gergin ortamın dağılmasına katkı da bulunur. Ama bazı durumlarda tepkinin belli edilmesi gerekmektedir. Bu tür olaylarda sabır göstermek gereksiz bir gösteri gibidir.

Örneğin; bir hırsızlık olayı ile baş başa kaldığınızda tepkinizi belli etmeli ve göstermelisiniz ki bu tür bir durumla bir daha karşılaşmayın. Ama tepkinizi göstermediğiniz ve sabırlı davrandığınız takdirde özellikle böyle bir durumda hırsızın düşüncesi tamamı ile şu yönde olacaktır; “Ben yapsam da ne de olsa bir şey söylemiyorlar. Demek ki yapmaya devam edebilirim.”. Sizin düşünce bu yönde olmasa da, hırsızın bir daha yapmayacağını düşünseniz de olaylar farklı yönlerde gelişebilir. Yapılması gereken sabretmenin yerinde ve gerektiği zamanlarda kullanılmasıdır. Az önce de belirttiğimiz gibi gerisi sadece gösteriştir.

Cevap Ver: