Ruhun Sağlığı Ne Kadar Önemli Olabilir ki?

Ruhun Sağlığı Ne Kadar Önemli Olabilir ki?
28 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Ruhun Sağlığı Ne Kadar Önemli Olabilir ki?

Ruhun da sağlığı vardır. Ruhumuz belki elle tutulur ve gözle görülür olmayabilir. Soyuttur ruh, ama hisseder her şeyi. Sizinle yaşar her hüznü, her mutluluğu. Güzel bir haberde mutluluktan dört köşe olan ve kendi içinden taşırdığı mutluluğu size yansıtan soyut bir varlıktır ruh. Evet, bu doğrudur. Sizin mutluluğunuz, kendinizi dünyanın en mutlu hissettiğiniz anlarda bile, ruhunuzdan size kalanlardır. Siz kendinizi çok mutlu sanırken, ancak ruhunuzun size verdiği kadarıyla yetinip durursunuz. Ve bunun farkında bile olmazsınız.

Aynı şey hüzün için geçerli değil mi peki? Elbette ki geçerli… Nasıl mutluluğunuzda bile ruhunuzun artıklarından yararlanıyorsanız, yaşadığınız, sizi yiyip bitiren ve belki de ölüme bile sürükleyen kalp ağrılarınız da ruhunuzdan beslendiklerinizdir. Siz belki dayanamayıp intihar etme, bu hayatı terk etme kararları alıp düşünürken, ruhunuz ölmüştür çoktan. Çünkü o, sizden önce yaşar, hisseder. Sizin üzüntünüz ise ruhunuzun küllerindendir. Ruhunuzun acısından artısı yoktur, hatta katbekat eksiktir sizin yaşadıklarınız. Ruhu ölü bir insan zaten ölmüştür.

Hani bir laf vardır; kalp yarası geçmez, diye. Belki bu terim doğrudur ya da yanlıştır. Bu tartışmaya açık bir konudur. Ama ruhunuzu küllerinden yeniden meydana getirebilirsiniz. Ruhunuz hemen küsmez hayata, koparmaz tüm bağlarını. Bir kere en önemlisi ruhunuzun sözlüğünde “asla” diye bir terim yoktur. Ruhunuz demez hiç “asla bir daha mutlu olamam” diye. Siz bitti sanıp pes ederken, tüm ümidinizi kestiğinizi düşünürken, ruhunuz bekler hep o doğru anı.

Belki her darbede yıkılır ruhunuz, biraz daha çöker sanki. Dahası mümkünmüş gibi. Siz intihara başvurmak istersiniz. Biliyorsunuzdur mutluluk diye bir terimin size uğramayacağını. Siz “Artık elden ne gelir ki?” diyerek pes ederseniz, ruhunuzu da peşinizden sürüklersiniz. Siz, sizin, yani ruhunuzun katili olursunuz. Ruhunuzun, güzel olayların bir gün size de uğrayacağını düşünüp ümit etmesi, ibadete benzer. Her ibadetin sonunda dualar kabul olur, üzüntüler, kırılmışlıklar geri de kalır. Ruhunuzun sağlığı için yapmanız gereken, onun ümidini korumak ve inanmaktır. Geriye sadece beklemek kalır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git