Merhametli Olmanın Bizlere Kazandırdıkları

0
193

Merhametli Olmanın Bizlere Kazandırdıkları

İnsanlarımızın rahatça huzurlu, güzel bir ortam içinde yaşayabilmesi için birbirimize karşı, saygılı, şefkatli, merhametli olmamız gerekiyor. Kötülüklere ve zulümlere engel olmak için hepimizin merhamet olgusuyla hareket etmesi gerekiyor. Yüce yaratanının kuran, da öğrettiği gibi, peygamber efendimizin tavsiye ettiği merhamet anlayışını tam anlamıyla yaşamamız gerekmektedir. Aslında tüm dinleri ortak noktada birleştiren ve toplayan duyguların başında şüphesiz sevgi ve merhamet gelmektedir. Yüce yaradan H. z Allah kuran, da şöyle söylemiştir. Merhamet etmeyen, merhamet bulamaz merhametli olun.

Günümüzde pek çok sefer görüyoruz kişiler en ufak bir çıkar anlaşmazlığına, düşer düşmez, hemen merhametini rafa kaldırıp, kin ve öfkeyle hareket etmeye başlıyor. Oysaki peygamber efendimiz, tüm insanlara merhametle yaklaşırdı. Kendi dostlarına sevgiyle bağlı, hatta düşmanlarına, zalimlere karşı bile merhametini eksik etmeyen bir insandı. Bizlere düşen görevde peygamber efendimizin tavsiye ettiği merhamet anlayışını benimseyip, merhametli olarak yaşamaktır. İnsanlara ve hayvanlara karşı merhametli olursak, yüce yaradan da bizlere karşı merhametli olur.

Bir Toplumun rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat sürebilmesinin tek yolu, şefkat ve merhamet anlayışının o topluma aşılanmasıdır. Bireyler olarak hayatın her anında merhametli, anlayışlı, şefkatli ve içimizde Allah korkusuyla yaşamalıyız. Bu kavramların farkında olursak, toplumda ne insanlarımız ölür, ne kadınlarımız ve çocuklarımız zarar görür, Kısaca merhamet bütün kötülüklerin önüne engeldir. Kişi merhametli olursa bütün kötülüklerle arasına perde çeker, toplumda huzurlu ve mutlu yaşayabilmek için birbirimize şefkatli ve merhametli olmalıyız. Huzuru yakalamak istiyorsak kötülüklerden uzak durmalıyız.

İnsanlara maddi manevi zarar vermekten kaçınmalıyız. Buda yine birbirimize karşı merhametten şefkatten geçer. Merhametli olmanın bize kazandırdıkları şeyleri saymaya kalksak kelimeler yetmez. Merhametin olduğu yerde insanlar ve hayvanlar zarar görmez. Toplumda huzur ve refah olur. Bütün kötülüklerin ve çirkinliklerin engelidir. Merhametli olmanın bu güzelliklerini bize neler kazandıranlarını unutmayalım. Yazımı şu sözlerle bitirmek istiyorum, merhamet eden merhamet bulur.

Cevap Ver: