Lenf Drenaj

0
164

Lenf Drenaj

Lenfin halk arasında bilinen diğer adı akkandır. Lenf; kan damarlarına ulaşan renksiz bir sıvıdır. Bu renksiz sıvı sıvı dengesini korumakla beraber yabancı hücreleri dokulardan uzaklaştırır.  Lenf drenaj; selülit sıkıntısı olanlar için selülit tedavisinde, vücuttan ödemin atılmasında, venöz dolaşımın ve lenfatik dolaşımın hızlanmasında, bölgesel zayıflamada ve vücudun sıkılaşmasında kullanılan bir yöntemdir. Uygulanan bu yöntem ile damarlar arasında biriken sıvı drene edilerek damar yollarını açmayı sağlar. Bu drenaj sistemi savunma ve bağışıklık işlevlerini yürütmeyi sağlar. Lenfatik dolaşımı ve kan dolaşımını hızlandırır. Cilt gözle fark edilebilen bir canlılık sürecine girer. Çünkü hücreler bol oksijenlenir.

Uygulama tercihe göre elle ya da cihazlar la yapılır. Vücudun tamamına uygulamakta herhangi bir sakınca görülmez. Elle yapılan drenajda deri hareketlendirilir. Bu hareketlendirme sayesinde kan akış hızı artar. Cihaz ise; masaj tekniği ile çalışır. Uygulanan kişiye ince çorap giydirdikten sonra karın ve tabi ki bacaklar sarılarak kişi hazırlanır. Masaj ayak parmaklarından boyuna doğru uygulanır. Cihaz; bölgeye düzenli boşluklarla basınç uygular. Bu basınç sayesinde deri altında sıkılaşma ve çevresinde incelme göz ile görülür. Kanda bulunan yağ asitlerini yok eder ve kaslara da etki oluşturur.

Uygulamalar esnasında acı duyulmadığı gibi yan etkisi de bulunmaz. Bu cihaz kişiye haftada 2-3 gün, ! Seansı 25-0 dakika civarlarında uygulanabilir. Uygulamalar her kişi üzerinde yapılamaz. Örneğin; hamilelerde, diyabetlilerde, yüksek tansiyon hastalığı olanlarda, kemik erimesine maruz kalan hastalarda ve hemoroit gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere önerilmez. Vücudun lenf sistemi hızlı olmalıdır. Çünkü vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırır. Lenf sistemini hızlandırmak için başvurulan yöntemlerin yaygınlaşmış olması, kişinin uygulamalara ulaşımını kolaylaştırıyor.

Cevap Ver: