Lazer ile çil tedavisi – çiller nasıl geçer?

0
167

Lazer ile çil tedavisi – çiller nasıl geçer?

Sarışın veya kızıl insanlarda ve beyaz tenli bayanlar yüz, boyun ve omuzlarındaki çillerden çok şikâyetçidir. Bazı kadınlar çilleriyle barışık olsa da çillerini yok etmek isteyenler de çoktur. Peki, Lazer ile çil tedavisi – çiller nasıl geçer? Diyenler yazının devamını dikkatle okumalılar. Çillerin asıl sebebi güneştir. Çile meyilli bir cildi olanlar güneşten korunmalıdır. Çiller birçok yöntemle tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerden biri lazer ile tedavidir. Lazer tedavisi açık tenlilerde daha başarılı sonuç vermektedir. Kalıtsal olarak cildi çilli doğanlardan başka sonradan güneşte fazla kalma etkisiyle ortaya çıkan minik lekeler de oluşabilir. Bu tür çiller yaz aylarında daha belirgin olabilir. Bazı kremler kullanılarak çillerin belirginliği azaltılmaya çalışılabilmektedir. Peeling yöntemiyle yani cildin bazı kimyasal maddeler kullanılarak en üst tabakasının soyulmasıyla görüntüsü hafifletilebilir. En etkili yöntem ise lazer uygulamasıdır.

Lazer yönteminde çillerin altında yer alan damarlar yakılmakta, bu şekilde çillerin görünümü hafifletilmektedir. Kullanılan birden fazla lazer yöntemi bulunmaktadır. Kullanılan yönteme göre uygulanacak seans sayısı da farklılık göstermekle beraber genellikle 3–4 seans uygulanmaktadır. Her uygulama da 5–15 dakika kadarlık bir zaman gerektirmektedir. Bu tedavide açık tenli olanların şansı daha fazladır.

Lazer uygulamasının kızarıklık, çok az ödem gibi hafif yan etkileri olabileceği hesaba katılmalıdır. Lazer tedavisinden sonra da cildin korunması gerekecektir. Bu amaçla iyi bir güneşten koruyucu krem ve nemlendirici kullanılmalıdır. Güneşin çilleri artırmasından dolayı tedaviyi düşünenler yaz aylarının geçmesini beklemelidir. Sonbahar veya kış ayları bu tedavi için uygundur.

Cevap Ver: