Kriz Anında Yapılması Gerekenler

0
125

Kriz Anında Yapılması Gerekenler

Hepimizin bir sınırı muhakkak ki var ve bu sınırı tek bir kişi dahi olsa açtığı takdirde kimsenin hatta belki de sizin bile hiç görmediğiniz yanlarınız ortaya çıkabilir. Bu şekilde sonuçlanması istemediğiniz yani sizin sınırlarınızı zorlayan durum ve olayları bilmeli ve bunlar hakkında çevrenizdeki yakın kişileri bilgilendirmelisiniz. Tabi bunların yanı sıra sakinleşmeniz ve sonuçlarından kimsenin hatta sizin bile hoşnut kalmayacağınız durumların gözler önüne serilmesinin önüne geçebilecek eylemleri gerçekleştirmelisiniz.

Bu eylemler genelde halk arasında akla gelen ilk çözümlerden olan birden ona kadar sayma olarak adlandırılan sayı sayma işlemidir. Daha önce denediniz mi bilinmez belki ama geceleri uyuma konusunda zorluk çeken kimselerin de bu yöntemi kullandığı söylenebilir. Gözlemler sonucu oluşan ve bilinen bu bilgi aslında sayı saymaktan kast olarak koyun sayma olarak da adlandırılır. Bu yöntem vücuttaki mevcut bulunan enerjinin dinginleşmesine, eş zamanlı olarak şaha kalkan duygu ve hislerin sakinleşmesine olanak sağladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Kriz anında son addeye geldiğinizi düşündüğünüz durumlarda, yapılabilecek diğer bir eylem ise derin nefesler almak ve eş zamanlı olarak gözleri kapatmaktır. Bu eylem damarlarda dolaşan kanın ve beyine adrenalin iletmekle görevli olan sinirlerin gevşemesine ve ani olarak rahatlamasına olanak sağlar. Aniden rahatlama hissiyle sarmalanan bu damar ve sinirler vücutta uyuşma hissini doğurur ve sonuç olarak beyin o an için yaşadığınız gergin anı unutur ve bedeninizdeki uyuşmaya odaklanır. Sonuç olarak bu yöntemle de bedeninizi bir kriz anından daha uzaklaştırmış olursunuz.

Deneyip deneyebileceğiniz, kırmızı alarm olarak adlandırdığımız en sinirli olduğunuz anlarda, elbette ki bu iki yöntem beyin gücünüz ve bedensel durumunuz adına yeterli olamayacağından, başka bir yöntem mevcuttur. Bu yöntem artık son durumda olduğunuzdan veya karşınızdaki kişinin büyük olduğu durumlarda, sabrınızın tükenip son addeye geldiği anlarda işe yarar en çok. Elinizi yumruk şekline getirip tüm gücünüzle sıkmanız, gerekirse parmak boğumlarınız beyazlayana kadar, fark etmez, sıkmanız vücudunuzda dolaşan ve her hücrenize o an için işlemiş olan adrenalini atmanız için birebirdir. Bu yöntemin diğer iki yönteme oranla daha etkili olduğu gözlemlenmiş bir gerçektir.

Cevap Ver: