İlaçla Zayıflama

0
166

İlaçla Zayıflama

Birkaç yıldır gündemden düşmeyen ilaçla zayıflama yöntemi hakkında pek çok soru cevaplanmayı beklerken maalesef birçok insanın zayıf olmaya özendirilerek, kullanmaya teşvik edildiği ilaçların zararlarını da görmezden gelmek mümkün değildir. Ayrıca son zamanlarda duyulan ölüm haberleri ile zayıflama haplarının zararları da büyük ölçüde kanıtlanmış olurken gerek Tarım Bakanlığı gerekse Sağlık Bakanlığı’nın denetim ve ruhsatları da bu yöntem hakkındaki iddiaları yok etmemektedir.

Zayıflatan ilaçlar olarak anılan ilaçların içerikleri tam olarak bilinmemekle birlikte bu tür ilaçların metabolizmayı hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle başta kalp rahatsızlıkları, tansiyon sorunları ve çarpıntı gibi etkiler yapmaktadır. Zayıflama hapları içeriğinde bulunan maddelerden dolayı, bağırsakları çalıştırırken aynı anda vücuttaki birtakım vitamin değerlerinin eksilmesine neden olurlar. Sonuçta da birçok hastalığın temelinin atılmasına neden olabilirler.

Doğal içeriklerden oluştuğu söylenen zayıflama haplarının bu konudaki masumiyetine ise pek güvenmemek gerekmektedir. İçeriğindeki türlü maddeler, otlar veya bitkiler olması dahi zayıflama haplarının masum olduğunu kanıtlamamaktadır. Ani şekilde kilo verilmesine neden olan bu ilaçlar vücuttaki yağ dokusunun değil de kas dokusunun hızla erimesine ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasıyla böbrek fonksiyonlarındaki artışa endeksli olarak ileriki dönemlerde böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilen zayıflama hapları pek çok Avrupa ülkesinde yasaklanmasına rağmen ülkemizde pek çok zayıflama ilacı piyasada ruhsatlı ya da ruhsatsız satılmaktadır. Kimyasal maddeler içeren zararlı ilaçlardan medet umarak ilaçla zayıflama yönteminin tercih edilmesinin sağlık açısından zararlı olduğu unutulmamalıdır.

 

Cevap Ver: