Çocuklara Yaklaşım Ne kadar Önemli ise Ebeveynlere De Önemli

0
127

Çocuklara Yaklaşım Ne kadar Önemli ise Ebeveynlere De Önemli

Bu zaman kadar hep çocuklara ya da ergenlere nasıl yaklaşılması gerektiğinden bahsedildi. Sadece çocuklar mı ya da ergenler mi akıl almalıydı ya da, hep onlara mı anlayışla yaklaşılması gerekiyordu? Ebeveynler ya da diğer büyükler, bazen sinirliyken kendilerini kaybedebiliyorlar. Bu gerekiyordu elbet gençken herkesin başına. Ama şu an hitap edeceğimiz kitle ilk defa ebeveynler ya da diğer büyükler değil. Ergenlere ya da çocuk kategorisine girmeyen diğer gençlere hitabımız.

Ebeveynlerle, bazen öyle tartışmalar içerisinde kalınabiliniyor ki, terk etmek istiyorsunuz ortamı, bırakıp gitmek her şeyi. Ama muhtaçsınız ailenize; onlardan gelecek olan yemeğe, paraya, suya, barınacak yuvaya, üzerinize giyeceğiniz kıyafete ve bu kimi ailelerde eksik olsa da sevgiye… Şöyle bir örnekte bulunulması gerekilirse; çok zengin bir aile düşünelim. Bu ailenin tek evladı olun sizler ve her istediğinizin olması için tek bir sözünüzün yeterli olduğunu hayal edin.

Aileniz istediğiniz her şeyi yapıyor ve siz bu hayatta hiç zorluk çekmiyorsunuz. Ama sevgi yok ailenizde. Birbirinize beslediğiniz sevgiyi en son ne zaman içten bir şekilde dile getirdiğinizi hatırlamıyorsunuz bile. Bir de beş parasız bir aile hayal edelim, bir ekmekle bütün ailenin karın doyurduğu bir sofrayı… Ama ailedeki sevgi evde soba yokken bile etrafa sıcaklık yayıyorsa bu yeterdir, bedeldir diğer tüm her şeye.

Aileyle aradaki bağlar önemlidir. Ebeveynlerle başa çıkabilmek için en büyük çözüm yolu yutmaktır. Haklı olsanız da olmasanız da dediği her şeyi sindirmek ve sadece susmaktır. Onlar için bu yeterli olacaktır. İstedikleri budur çünkü ebeveynlerin. Dediklerinin yapılmasını ve başınızı eğip “peki” demenizi isterler. Siz haklı olsanız da susun. Halk arasında dolaşan anne-baba her zaman haklıdır sözü her durumda doğru değildir. Elbet muhakkak sizin de haklı olduğunuz noktalar olabilir ama yapmanız gereken kendi doğrularınızı ancak kendi ayaklarınızın üstünde durabildiğiniz de icraata dökmeniz olacaktır.

Cevap Ver: