Çalışma Düzeniniz Nasıl Olmalıdır?

0
147

Çalışma Düzeniniz Nasıl Olmalıdır?

Eğitim ve iş hayatı yani çalışmaya dayalı her oluşum öncelikle disiplinli bir düzen gerektirir. Planlı olmak hayatın her alanında olmazsa olmaz bir kıstas. Zaman terminli programlanmış bir kontrol listesi hem hedefe ulaşmayı kolaylaştırır hem de içinde bulunduğumuz durumu net olarak görmemizi sağlar.

Bir plan çerçevesine oturtulmuş çalışma düzeni ebette kişiden kişiye farklılık gösterir. Hepinizin planları elbette vardır ama titiz bir çalışan veya titiz bir öğrenci, bunları not ederek tertipli bir çalışma sistemi yaratabilir. Bu şekilde kontrollü olduğunu bilir. Söz konusu kişi örneğin bir öğrenciyse ders notlarını ayrı ayrı klasörler, konu içeriğine veya sınav tarihlerine göre zaman çizelgesi hazırlayarak ders programını önem sırasına göre ayarlayabilir. Öte yandan düzenli bir iş profesyonelinden bahsediyorsak, çoğu dokuman zaten bilgisayarında klasörlü bir şekilde yerli yerine konmuştur. Çıktısı alınması gereken belgeler de masasında ayrıca klasörlüdür. Gereksiz evraklar iş bitimi sonrasında anında çöp kovasını boylar. Böylece görüş alanını rahatlatarak zihnini de yatıştırır.

Bir diğer tarz olarak, tüm bu unsurlardan bağımsız bir çalışma prensibini belirlemiş biri ise tüm plan ve programlarını kafasında kurar ve dağınık bir masa veya ortamda her detayı en ince ayrıntılarına kadar hesaplamaya çalışır, bu şekilde motive olacağına inanır. Zihni o kadar meşguldür ki ortamın dağınıklığına takılmaz bile. Eğer evrakların ortasında boğulmuş düzensizlik içerisinde bir işi bitirmeden diğeri de vardı diyerek ona atlayan biri gördüğünüzde bilin ki o çok çalıştığını, tüm işi kendisinin yüklendiğini ve belki de ne kadar kıymetli bir çalışan olduğunu veya tam tersi ne kadar acıklı bir durum içinde olduğunu düşünüyordur. Fakat düzensiz bir çalışma ortamında mutlaka gözden kaçan durumlar, atlanan konular veya kaybedilen evraklar olacaktır. Yaşanacak dikkat dağınıklığı, bunun sonucunda panik olma ve gerginlik hissi iş bitirmede ciddi bir engel teşkil edecektir. Üstlere, ekip arkadaşlarına veya eğitmene verilen süreler gecikmeye başlayacak veya zamanında bitirebilmek adına yapılan işin kalitesi düşecektir.

Sonuç olarak çalışma düzeniniz nasıl olmalıdır sorusu için alınabilecek yanıtlar elbette değişkenlik göstermektedir. Kişinin yapısı, okuduğu bölüm veya bulunduğu meslek dalı bu öznelliği oluşturan en önemli faktörlerdir. Ancak nesnelliği tartışılmayacak en önemli konu, kişilik yapısı ne olursa olsun insan zihninin planlı bir çalışma programı doğrultusunda ve fazlalıklardan ayıklanmış tertipli bir masada çok daha verimli öğrenmeler gerçekleştirip kararlar alabileceğidir.

Öncelikle belirlenmiş gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler çerçevesinde, ayarlanmış bir zaman dilimine sadık kalınarak, tertipli ve yalın bir ortamda başarılı olmamak için herhangi bir neden yoktur.

Cevap Ver: