Arkadaş Seçimi Önemli Bir Husustur

0
134

Arkadaş Seçimi Önemli Bir Husustur

Ergenlik döneminde yaşanır duygusal çalkantılar en fazla. Bunun sebebi hormonel değişiklikler ve ergenlerin düşünme biçimidir. Ergenlere yaklaşımda dikkatli olunması illaki gerekmez, onların yanında doğal ve fazla kuralcı, dediğim dedik olmayan bir kişiliğe sahip olmak sizi benimsemesi için yeterli bir özelliktir. Ebeveynler ama daha çok anneler, ergen olan çocuklarına nasıl yaklaşımlar sergilemesi gerektiğini bilemezler pek fazla. Hâlbuki bu bahsettiğimiz olay büyütüldüğü kadar zor değildir.

Bir kere rahat olmak gerekir onların yanında. Özellikle annelere belirtmeliyiz ki “neden bunu yapmadın, ben sana onu yapmayacaksın demedim mi, o yanındaki çocuk kimdi, yine nereye gidiyorsun, bir kez de ders çalıştığını göreyim” gibi cümleler sıklıkla kurulmaktadır ve bu çocuğunuzun sizlerden uzaklaşmasına ve sizlerden kopmasına sebep olabilir. Sizlerden ayrı ortamlarda olmak isteyebilirler. Sizin yanınızda pek fazla mutlu olamadığından, yanınızdayken sürekli onu sorgulayıp sıktığını düşündüğü için arkadaş ortamına girer.

Arkadaş ortamı, özellikle bu dönemde fazla sağlıklı düşünemeyen daha doğrusu pek işlerine gelmediği için düşünmeden ergenler için oldukça önemlidir. Kötü alışkanlıklar ve uygunsuz davranışlar, genelde arkadaş ortamından doğar. Küçük yaşlarda alkol, sigara, en kötüsü de uyuşturucu kullanımına başlamaları olağan bir durumdur. Aileler genelde arkadaşların kötü olduğunu düşünse de şöyle bir durum vardır ki hepsi ergen ve hepsi aynı yaşta. Hepsinin düşünme biçimi aynı şekilde çalışıyor. Bir tanesi bile farklılık göstermiyor. Sadece kimi çocuklar bu düşünceleri dışa vururken kimi içinde tutuyor. Ama içinde tutması dışa vurmasından daha kötü bir durumdur.

Çocukları yani ergenleri kötü şeyler yapmaya iten ortam değildir. Belirttiğimiz gibi hepsinin düşüncesi aynıdır; aykırılık. Arkadaş ortamının iyi ya da kötü olması durumu, dönüp dolaşıp aileye geliyor. Tabi bazı istisnai durumlar dışında. Elbette aileleri suçlamıyoruz ama bilinmesi gerekiyor ki bu dönemdeki hiçbir ergenin üstüne gidilmemelidir. Tabi bu onları başıboş bırakacağınız anlamına da gelmiyor. Fazla sıkı olmadan doğru yolu göstermek ve arada karşımıza alıp hiçbir iğneleme olmadan hayattaki bazı olaylardan bahsetmek. Bu kesinlikle size kalmış bir durum. Bu şekilde çocuğunuz arkadaşları arasında da yaşanacak olumsuz ve kötü olayların kimi zaman önüne geçip arkadaşlarını iyiye itebilir. Çünkü ergenler birinin sözünü dinleyecekse bu ailesinden çok arkadaşı oluyor.

Cevap Ver: