Altın Takı Modelleri

0
271

Altın Takı Modelleri

Bundan 50 yıl önce altın denilince akla, şimdilerde kırmızı altın diye geçen altından yapılan takılar ve modelleri akla gelirdi. Anneanne ve annelerimizin takıları kırmızı altından imal edilmişti. Daha sonra sarı ve beyaz akabinde yeşil altın ifadeleri geçmeye başladı ve bununla birlikte altın takı çeşitleri de bir o kadar artmaya başladı.

            Altın takı modelleri kendi arasında iki ayrı kategoriye ayrılabilir. Klasik takılar ve modern takılar olmak üzere ve yine bunlarda alt kategoride klasik taşlı ve taşsız, modern taşlı ve taşsız olarak ayrıma tabi tutulmaktadır.

altin-taki            Klasik taşlı veya taşsız altın setler, özellikle özel günler için tercih edilmekle birlikte modern altın setler daha gündelik kullanımlar için seçilmektedir. Yine de kişinin zevki ile orantılı olarak değişim gösterebilmektedir. Özellikle büyük altın takılar, Doğu, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde revaçta olmakla birlikte yeni evlenecekler kızlar tarafından da tercih edilmektedir. Daha küçük ve gösterişsiz modeller, genç kızlar ve gündelik kullanımlar için satın alınmaktadır.

Son dönemlerde Osmanlı işi altın takı modelleri her yaştan bayanlar için cazip hale gelmiştir. Altın takı modelleri de artık modanın yönlendirdiği doğrultuda hayatımızdaki yerini almıştır. Gerek özel günlerde ve gerekse gündelik hayatta kullandığımız kıyafetlerimizin tamamlayıcı bir parçası halini almış olan altın takıların yerini şimdilerde altını andıran imitasyon altın modelleri de almaktadır. Bunun en büyük etkeni altın takı fiyatlarının artması olarak gösterilmektedir.

Cevap Ver: