Aletli Plates Çeşitleri

0
235

Aletli Plates Çeşitleri

Geçtiğimiz yüzyılın başında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiş olan plates günümüzün en favori spor dallarından biri olmuştur. Zihnin kaslar üzerindeki hâkimiyetini destekleyen egzersiz sistemini Joseph Hubert Pilates Contrology (Kontrol Bilimi) olarak adlandırmıştır. Eğlenceli bir aktivite olmasının yanında vücudun her bir bölgesindeki kasları çalıştıran yüzlerce hareketle vücudun fit görünmesini sağlarken, esneklik ve dik duruş özelliği sağlaması, iskelet ve kas sisteminden kaynaklanan ağrıları yok etmesi nedeniyle de plates en çok tercih edilen egzersiz sistemidir.

Platesin 6 prensibi bulunmaktadır: Konsantrasyon, kontrol, merkezlenme, akıcı hareket, kesinlik, nefes. Geliştirilebilen bir spor dalı olan platesle ilgili her geçen gün bir yenilikle karşılaşmak mümkündür. Plates iki türde yapılabilmektedir. Aletsiz olarak yapılan plates egzersizleri aletli plates çeşitleri ile karşılaştırıldığında daha uzun zamanda istenilen sonuca ulaşmanızı sağlar. Aletli plates bir hoca eşliğinde yapılır, Tek ya da en çok üç kişilik gruplar halindeki egzersizler daha fazla kaza ve sakatlanma riski taşıdığı için hoca gözetiminde hareketlerin doğru yapıldığından emin olunmalıdır.

Aletli plates çeşitleri üç tanedir. Çeşitlerin hepsini birden aynı spor salonunda bulamayabilirsiniz. Bu aletlerden en çok tercih edileni reformerdir. Başı ve omuzları destekleyen bölümlere sahip kızaklı bir düzeneği vardır. Baş, boyun ve omuz korunarak bu alette çalışılabilmektedir. Bir diğer aletli plates çeşidi ise cadılıktır. Kol ve bacaklar için yayların yer aldığı bu alette esnetme barı ve asılma trapezi de bulunmaktadır. Tower of power ise çok yönlü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Düz minder üzerine kurulmuş bu büyük sistemde yine esneme yayları yer almaktadır. Daha fazla ve hızlı sonuç almanızı sağlayan aletli plates çeşitlerinde hocanızın uyarılarını ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın.

 

Cevap Ver: